تفاوت ترند و مد

 مد و ترند چیست؟

پیش از پرداختن به تفاوت مد و ترند بهتر است با معنای هر یک به خوبی آشنا شویم و بدانیم هر کدام از این دو چه معنایی دارند.

ترند چیست:

ترند یک اصطلاح است که در یک جامعه و در یک زمان و مکان خاص رواج‌ پیدا می‌کند. یک ترند می‌تواند از سبک خیابانی، فرهنگ یا تاثیر‌گذاری افراد مشهور پدیدار شود.

ترند تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله سینما، افراد مشهور، آب و هوا، اکتشافات خلاقانه، نوآوری‌ها، طراحی‎‌ها، سیاست، اقتصاد، اجتماع و فناوری است.

همچنین می‌توان گفت ترند نوعی حالت یا روش جدید است که در مدت زمان مشخصی طرف‌دار پیدا می‌کند و از شش ماه تا دو سال و گاهی اوقات بیشتر ادامه دارد.

مد چیست:

واژه مد در لغت به معنای باب، رایج، متداول و ... می‌باشد.

یک مد "یک سبک، فعالیت یا علاقه است که برای مدت زمان کوتاه بسیار محبوب است." مد اغلب به صورت ناگهانی و کوتاه مدت دیده می‌شود. مد‌ها شامل رژیم‌های غذایی، لباس، مدل‌مو، اسباب‌بازی و ... هستند.

اصطلاح مد در فرانسوی mode تلفظ شده و در زبان انگلیسی Fashion نامیده می‌شود.

محصولات دنیای مد و فشن بسیار متنوع و گسترده‌است و از پوشاک تا لوازم خانه و لوازم آرایشی را شامل می‌شود.

مدها مدام در حال تغییر و تحول هستند و بنا به شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و… تغییر می‌کنند.

 معمولا طول عمر مد، یک فصل است، اما گاهی اوقات ممکن است یک مد با استقبال کمتری از سوی مردم مواجه شود و عمر آن کمتر از یک ماه باشد. بیشتر مردم با مد همراه می‌شوند. اما غالباً به همان سرعتی که مد ظاهر می‌شود، محو می‌گردد. اگرچه توجه به مد می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما همیشه ارزش سرمایه‌گذاری زیاد یا صرف‌زمان زیاد را ندارد.

مد‌ها تغییری پایدار در یک فرهنگ ایجاد نمی‌کنند و بیشتر در صنایعی ظاهر می‌شوند که می‌توانند به سرعت تغییر کنند. مانند مدل مو یا سبک یا رنگ لباس.

تفاوت ترند و مد:

اگرچه برخی اصطلاح ترند را معادل مد می‌دانند، یک مد به طور کلی یک رفتار سریع و کوتاه تلقی می‌شود در حالی که ترند روشی است که به یک تغییر طولانی مدت یا حتی دایمی تبدیل می‌شود.

یک تفاوت مهم میان ترند و مد این‌است که ترند زمینه‌های بیشتری از مد را در برمی‌گیرد و علاوه بر لباس و نوع آرایش و اکسسوری‌های مختلف، دکوراسیون، لوازم دیجیتالی و الکترونیکی را نیز شامل می‌شود.

ترند سبکی است که معرفی می‌شود و احتمال دارد که مورد استقبال فراوان قرار گرفته و در آینده نزدیک، تبدیل به مُد شود و یا اینکه اصلا به مد تبدیل نشود و از بین برود. اما مُد به معنی سلیقه‌ی حال و امروز و تِرند یک نوآوری در آینده بسیار نزدیک است.

به طور مثال:

امسال گوشواره‌های بزرگ مد شده: یعنی در فشن شو‌ها اکثر برند ها سبک گوشواره‌های بزرگ را طراحی کردند و ترند شده‌است و به دلیل اینکه مورد استقبال افراد علاقه‌مند قرار گرفته‌است تبدیل به مد شده‌است.

اگر محصول یک شبه محبوبیت پیدا کرد، به احتمال زیاد یک مد است. اگر محصول با گذشت زمان به طور مداوم مورد توجه قرار گرفته‌باشد، این ترند رو به پیشرفت است.

در پایان مدها زودگذر و ترندها پایدار هستند. فروش یک مد می‌تواند موجودی از دست‌رفته، سود و سهم کم بازار را برای شما به همراه داشته باشد. فروش با ترند می‌تواند باعث افزایش آگاهی از برند، مشتریان وفادار و افزایش سود شود.

از آنجایی که ترندها حوزه‌های وسیع‌تری را در بر می‌گیرند، ممکن است همه آنها مورد استقبال قرار‌نگرفته و تبدیل به مُد نشوند.

به‌طور کلی ترند مرحله قبل از مُد شدن است و از ترند‌ها برای پیش‌بینی مد استفاده می‌شود.

در حالی که مُد به عموم مردم معرفی شده و همه آن را می‌شناسند.

در واقع مُد به مجموعه ای از تِرندها گفته می‌شود که بسته به فصل یا سال تغییر می‌کند.

برندها بیش تر در زمبنه ترند فعالیت می‌کنند.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد