روانشناسی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ‌ها

هر شخص به رنگ خاصی علاقه دارد. در این مقاله به پیامی که هرنگ انتقال می‌دهد می‌پردازیم و با مفهوم روانشناسی رنگ‌ها آشنا می‌شویم. طبق تحقیقاتی در کاندا، رنگ لباس می‌تواند حدود 90 درصد در روابط اجتماعی تاثیر‌گذار باشد.

سفید:

ویژگی اصلی رنگ سفید بی‌طرفی، عدالت و استقلال است. رنگ سفید افراد قابل اعتماد و خوش بین را جذب می‌کند. رنگ سفید نماد خلوص، وضوح، پاکی و سادگی‌است.

 

 

سیاه:

مشکی نماد قدرت است، این رنگ احساسات زیادی را بیان را بیان نمی‌کند افراد را مرموز و دست نیافتنی به تصویر می‌کشد. رنگ سیاه رنگی مرموز بوده و شخصیت انسان را پنهان می‌کند. زمانی که می‌خواهید معتبر، قدرتمند و رازآلود به نظر برسید مشکی بپوشید. مشکی به عنوان نماد ظرافت و سادگی شناخته می‌شود. رنگ مشکی نمایانگر جدیت، قدرت، پرستیج و هوش‌است. افرادی که مشکی می‌پوشند معمولا هم جاه طلب‌اند و هم حساس.

قرمز:

رنگ قرمز نهایت برانگیختگی است. قرمز رنگ گرمی است که حس هیجان را در انسان تقویت می‌کند. رنگ قرمز، نشانگر عشق ، حرارت و صمیمیت است. رنگ قرمز جلب توجه می‌کند و نماد اراده، پرواز و قدرت است و اشتها و شور و هیجان را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید قوی، پر شور، پر انرژی و با انگیزه به نظر برسید قرمز بپوشید. قرمز رنگی است که باعث ماندگاری در ذهن می‌گردد.

زرد:

رنگ زرد حس شادی و شوخ طبعی را به بیننده القا می‌کند. رنگ زرد به معنای بی ریایی، داشتن اعتماد به نفس، خلوص و خوش‌بینی است. زمانی که می‌خواهید مطمین، نترس و الهام‌بخش به نظر برسید زرد بپوشید.

آبی:

 

آبی نماد تفکر، تمرکز و آرامش است، ایمان و معنویت است. البته نماد بزرگی، عظمت و وسعت هم هست. رنگ آبی وفاداری را القا می‌کند. آبی وقتی با سفید ترکیب شود تداعی کننده فصل زمستان است و در ترکیب با سیاه حالت خرافات، ترس، غم و نیستی را تداعی می‌کند. زمانی که می‌خواهید آرام و معاشرتی به نظر برسید آبی بپوشید. بهترین زمان استفاده از این رنگ برای مصاحبه‌ها، ملاقات‌ها و یا کنفرانس‌ها و ارایه‌ها به عنوان نمایانگر اعتماد به نفس و قابل اعتماد بودن است.

 

بنفش:


رنگ بنفش را نماد دانایی و احترام می‌دانند. این رنگ باعث ایجاد حس خلاقیت و افزایش مهارت‌های حل مساله می‌شود. زمانی که می‌خواهید با شکوه، شایسته و بی‌پروا به نظر برسید بنفش بپوشید.

نارنجی:

نارنجی رنگ گرم و زنده‌ای است که پوشیدن آن حس جوانی و نشاط را القا می‌کند. استفاده زیاد از رنگ نارنجی احتیاط را در افراد برمی انگیزد.

سبز:

 

سبز رنگ تازگی و طبیعته و استفاده از طیف‌های روشن این رنگ، سبب ارتباط راحت با دیگران می‌شود و نشانگر افکار نوین است. سبز نماد هماهنگی، صلح و دوستی است. سبز به معنای آرامش، اعتماد، امنیت و اعتبار است. زمانی که می‌خواهید دلسوز، هماهنگ و سخاوتمند به نظر برسید سبز بپوشید.

 

قهوه‌ای:

 

زن یا مردی که لباس قهوه‌ای می‌پوشد معمولا حس شخصیتی معتبر، هوشمند و منطقی را در ذهن تداعی می‌کند.

 

صورتی:

رنگ صورتی نماد مهربانی، ملایمت و رویا است و عاطفه را القا می‌کند. هم در استایل‌های مردانه و هم زنانه و هم بچه‌گانه، کاربرد دارد. اگر دنبال شادی و انرژی مثبت هستید، از شدت و قدرت انرژی رنگ صورتی، غافل نشوید. مطالعات نشان داده که رنگ صورتی می‌تواند باعث آرامش اعصاب شده و استرس، خشم و عصبانیت را از بین ببرد. رنگ صورتی روشن نماد آرامش است. رنگ صورتی تیره نماد عشق است. زمانی که می‌خواهید صبور و دلسوز به نظر برسید صورتی بپوشید.

 

 

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد